Úžasné! Tieto bionické nohy sú také ľahké, že ich paraplegici môžu nosiť pod oblečením

9. februára 2016
SuitX, Phoenix
mashable.com
reklama:

Len takmer 12 kilogramov vážiaci „hardvér“ umožní Stevenovi Sanchezovi znovu chodiť. Pred viac ako desiatimi rokmi utrpel na BMX bicykli nehodu, po ktorej zostal pripútaný na lôžko. Teraz skúša vynález – ľahký exoskeleton od firmy SuitX s názvom Phoenix.

Phoenix je niečo ako obliekateľný robot, ktorý je výsledkom niekoľkoročnej práce a predstavuje alternatívu k masívnym, ťažkým a extrémne drahým exoskeletonom.

„Bolo to naozaj oslobodzujúce byť schopný opäť stáť a cítiť, ako sa moje nohy hýbu a môcť sa hýbať po chodbách bez toho, aby som ľudí tak nejako desil invalidným vozíkom,“ povedal 28-ročný Sanchez o situácii, keď po prvý raz použil zariadenie Phoenix.

Nejde o lacnú záležitosť, tento stroj podľa odhadov stojí 40 000 dolárov, treba však dodať, že podobné zariadenia od spoločností ako je ReWalk stoja temer dvakrát toľko.

SuitX, Phoenix
mashable.com

Namiesto motorov zvaných aktivátory má Phoenix len dva motory na bokoch, vďaka čomu celkovo ľahší. Kolená majú elektricky kontrolované napínanie, pričom sa napnú vtedy, keď nositeľ stojí a uvoľnia sa, keď so zariadením kráča.

Phoenix je plne upraviteľný. Dá sa nastaviť na všetky možné váhy, výšky a veľkosti nôh. Zatiaľ čo sú niektoré exoskeletony kontrolované myšlienkami, s Phoenixom je to jednoduchšie – ovláda sa pomocou spínačov, ktoré nositeľ obsluhuje rukami. Prístroj sa používa s dvomi barlami, jedna pritom zahŕňa tlačidlá „Go or No Go“, „Sit“ a „Standup“. Stlačením týchto tlačidiel pošle nositeľ správu do motorov zariadenia, ktoré kontrolujú aj napínanie v kolenách. Používateľ môže prístroj pri každom kroku ovládať vďaka príslušnému tlačidlu alebo môže využiť neprerušovaný mód chôdze.

Keďže je exoskelet ultraľahký a nastaviteľný, nositelia nepotrebujú na jeho nasadenie asistenta. Sanchez, ktorý testuje Phoenixa už takmer štyri roky, vysvetlil, že to zvládne tak za 10 až 15 minút.

Paraplegici môžu so zariadením z dielne SuitX chodiť rýchlosťou 1,7 km za hodinu, a to počas približne 4 hodín na jedno nabitie.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?