Video: Pristávanie helikoptér by mohli zmeniť tieto robotické nohy

18. septembra 2015
mashable.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o
helikoptéra
www.youtube.com
reklama:

Ak by akčným a kaskadérskym scénam trebárs vo filmovej sérii Mission Impossible mohlo čosi ešte väčšmi zvýšiť kredit, tak by to bolo toto robotické pristávacie vybavenie.

Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency) vykonala skúšobnú demonštráciu s vrtuľníkom, opatreným štyrmi robotickými nohami, pripomínajúcimi v danom kontexte končatiny hmyzu. Vďaka nim stroj ľahšie a stabilnejšie (a bezproblémovejšie) pristane na nerovných a pohybujúcich sa povrchoch.

Článkovité, kĺbové nohy sa počas letu môžu zložiť pod trup helikoptéry. Počas pristávania nohy využívajú senzory citlivé na kontakt, vďaka ktorým určujú správny uhol na pristávanie v reálnom čase. Inými slovami, v podstate tu máme dočinenia s lietajúcim kovovým pavúkom.

Skúšobná demonštrácia odhalila jeden z potenciálnych benefitov tohto vybavenia, teda „pristávanie a vzlietanie na naklonenom teréne s viac ako 20-stupňovou výchylkou od roviny,“ ako to uvádza čiastková správa agentúry DARPA.

Ďalšími bonusmi a praktickými výhodami pristávacích robotických nôh sú obmedzenie rizika poškodenia stroja počas tvrdých pristávaní a schopnosť pristávať na lodiach aj počas silných vĺn.

Dobré, nie?

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?