Prečo si nekontrolovať telefón pred spaním? Tu sú dôvody

25. marca 2016
www.businessinsider.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
Horizon33_2015 11 9_11 48 32.png
www.flickr.com
reklama:

Možno „natrafíš“ na pracovné emaily. Možno začneš písať svojim vzdialeným priateľom „dobrú noc“. Možno začneš čítať články, ktoré pokojne môžu počkať do zajtra. Čokoľvek robíš, je vysoká šanca, že používaním telefónu predtým, ako ideš do postele, sabotuješ svoj spánok.

O bielom a modrom svetle, ktoré vychádza z obrazovky a tvorí v tvojom mozgu hormón melatonín – ten telu signalizuje, že je čas vstávať, si už určite počul. Výskum zistil, že používanie mobilného telefónu po zhasnutí svetiel zhoršovalo kvalitu spánku, spôsobovalo insomniu a viac symptómov únavy. „Ľudia vystavujú svoje oči tomuto prúdu fotónov z daných predmetov, ktoré mozgu hovoria: ‚Zostaň hore! Ešte nie je čas ísť spať‘,“ tvrdí doktor Dan Siegel, profesor psychiatrie na UCLA.

Nepoužiť telefón pred spaním je pritom omnoho jednoduchšie ako si myslíš. Stačí zaviesť pravidlo, že do spálne žiadna elektronika nepatrí. Navyše namiesto pozerania do telefónu, môžeš radšej čítať knihu či sa rozprávať so svojou polovičkou. Výsledky sa onedlho dostavia.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?