Modré svetlo nemusí byť také škodlivé, ako sme si mysleli. Čo hovoria vedci?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Muz postel telefon pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

O škodlivosti modrého svetla vychádzajúce z našich telefónov (a iných elektronických zariadení) na náš spánok sme vás už niekoľkokrát informovali. Modré svetlo však nemusí byť len zlé. V skutočnosti nová štúdia odhalila skrytý prínos modrého svetla. Môže zlepšiť nielen náš pocit blahobytu, ale aj naše vzťahy,

Modré svetlo, ktoré je vysielané z našich smartfónov, tabletov či notebookov, má zlú povesť, lebo vedci zistili, že potláča melatonín, ktorý nám umožňuje pomaly zaspávať a zostať v blaženom spánku. Vedci tvrdili, že sa na zariadenia vyžarujúce modré svetlo nemáme pozerať aspoň hodinu pred spaním. Podľa novej štúdie uverejnenej v časpopise PLOS One by ste si to však mali premyslieť dvakrát.

Táto štúdia totiž naznačuje, že modré svetlo môže pomôcť uvoľniť sa po tom, ako človek zažil akútny psychologický stres – premýšľajte nad tým, čo môžete zažiť po hádke s milovanou osobou či priateľom. Zistenie vedcov spočíva v tom, že je založené na objektívne merateľných fyziologických odpovediach na stres. Predchádzajúci výskum sa pritom týkal spôsobu, akým modré svetlo ovplyvňuje emócie – subjektívne vnímanie emócií.

Dvanásť dospelých vo veku od 18 do 37 rokov bolo počas vykonávania štúdie podrobených akútnemu psychickému stresu. Potom boli poslaní do relaxačnej „chromatografickej“ miestnosti, kde pri svetle relaxovali. Šesť ľudí bolo v miestnosti s modrým svetlom a šesť v miestnosti s bielym svetlom.

Počas toho im výskumníci merali srdcovú frekvenciu a aktivitu mozgu. Zistili, že v tí v miestnosti s modrým svetlo sa uvoľnili trikrát rýchlejšie ako tí v miestnosti s bielym svetlom.

„Psychológovia a ďalší odborníci, ktorí používajú osvetlenie pri terapii, by z toho mohli ťažiť,“ uvádzajú autori štúdie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia