8 vecí, ktoré by ste mali vedieť o asteroidoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Asteroid pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Malé skalnaté telesá obiehajúce okolo Slnka sa stali predmetom mnohých katastrofických filmov. Týchto 10 vecí by ste mali o nich vedieť v prípade, že by niekedy chceli naraziť do Zeme a spôsobiť tu poriadny zmätok.

Asteroidy boli vytvorené v rovnakom čase ako Zem

Asteroid pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Mnoho astronómov verí, že ide o skalnaté zvyšky z formovania solárneho systému pred 4,6 miliardami rokov. Jednou z teórií je, že po Veľkom tresku sa prachové častice spojili a vytvorili rôzne telesá. Následnou akréciou – menšie predmety sa spájajú a vytvárajú väčšie telesá – vznikli rôzne planéty a z niektorých asteroidy.

Väčšina sa nachádza v jednej oblasti

Asteroid pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Z miliónov asteroidov, ktoré sa nachádzajú v našej slnečnej sústave, sa väčšina nachádza v oblasti medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera. Táto oblasť sa nazýva Asteroid Belt, čiže pás asteroidov.

Veľmi osamelá oblasť

Asteroid pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Ak si pás predstavujete ako tie vo filmoch, kde sú asteroidy temer nalepené na sebe, tak sa mýlite. V skutočnosti môžu byť jednotlivé asteroidy od seba vzdialené aj 966 000 kilometrov. Je to vzdialenosť 2,5-krát väčšia ako medzi Zemou a Mesiacom.

Nie všetky z nich sú však v páse

Asteroid pixabay 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

Zatiaľ čo väčšina známych asteroidov sa v tomto páse nachádza, je aj mnoho takých, ktoré obiehajú Slnko mimo neho. Napríklad tzv. Trójske asteroidy nasledujú obežnú dráhu Zeme. Také majú Jupiter, ale aj Zem.

Majú rôzne veľkosti

Asteroid pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Asteroidy sa môžu mať od niekoľkých metrov až po stovky kilometrov v priemere. Najväčší asteroid – Ceres – má priemer približne 950 km. Astronómovia odhadujú, že ak by boli všetky asteroidy v Slnečnej sústave spojené do jedného, bol by menší ako Mesiac.

Niektoré majú dokonca mesiace

Asteroid pixabay 5.jpg
ilustračné: pixabay.com

Okolo 150 asteroidov má jeden alebo viac mesiacov, ktoré okolo nich obiehajú. Najznámejší je Dactyl, malý mesiac obiehajúci okolo asteroidu Ida.

Môžu byť klasifikované podľa zloženia

Asteroid pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Väčšina asteroidov spadá do jednej z troch skupín na základe ich zloženia – typy C, S a M. Kompozícia je daná tým, ako ďaleko bol asteroid v čase svojho vzniku od Slnka. Asi dve tretiny všetkých asteroidov spadajú pod typ C. Sú tmavé a predpokladá sa, že majú podobné zloženie ako Slnko. Asteroidy typu S sú jasnejšie a zvyčajne sa nachádzajú vo vnútorných oblastiach pásu asteroidov. Sú zložené zo železa a silikátu magnézia. Asteroidy typu M sa nachádzajú uprostred pásu a sú najjasnejšie. Zväčša sú zložené zo železa.

Atraktívne pre baníkov

Asteroid vesmir pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Baníctvo na asteroidoch? Nie je len vecou sci-fi. Asteroidy sú bohatým zdrojom kovov, ako sú železo, platina a titán. Vedci sa tiež domnievajú, že voda, nachádzajúca sa na povrchu asteroidov, by mohla byť použitá ako palivo pre vesmírne vozidlá. Hoci ťažba ešte nezačala, mnoho spoločnosti sa už nad touto myšlienkou pozastavilo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia