11 pozoruhodných faktov o planéte Merkúr

13. februára 2018
www.space.com © Najky.sk
Merkur pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com
reklama:

Merkúr, ktorý je najbližšou planétou k slnku, bol skúmaný mnoho rokov. Vedci o ňom zistili veľa úžasných informácií a dokonca zmapovali celý jeho povrch. Malá planétka vás určite zaujme.

Najväčšie kolísanie teploty

Merkur pixabay .jpg

Napriek tomu, že je Merkúr najbližšie k slnku, jeho povrch je miestami extrémne chladný. Počas dňa môže teplota dosiahnuť 450 stupňov Celzia, v noci však klesá až na -170 stupňov Celzia. Toto kolísanie teploty je najväčšie v slnečnej sústave.

Najmenšia planéta

Merkur pixabay 4.jpg

Merkúr je najmenšou planétou v slnečnej sústave. Jeho priemer je približne 4 800 km. Je len o niečo väčší ako náš mesiac.

Prežil náraz obrieho asteroidu

Mercury Obital View
SITA/AP

Vedci si myslia, že obrovský asteroid narazil do planéty pred 4 miliardami rokov a vytvoril obrovský kráter na jeho povrchu, ktorý má priemer 1 500 km. Asteroid musel byť široký aspoň 100 km.

Bláznivá dráha

Merkur pixabay 2.jpg

Merkúr obieha okolo slnka rýchlejšie ako akákoľvek iná planéta. Pohybuje sa rýchlosťou okolo 112 000 km/h po svojej eliptickej obežnej dráhe. Planéte trvá iba 88 pozemských dní, kým obehne slnko.

Na Merkúre je ľad

Merkur pixabay.jpg

Vedci si myslia, že v kráteroch na planéte sa nachádza ľad. Severný a južný pól planéty sú studené a v tieni, čo im umožňuje ľad udržiavať.

Má obrovské železné srdce

Space Mercury Messenger
SITA/AP

Železné jadro Merkúra zaberá asi 75 % polomeru planéty. Obrovské jadro obsahuje viac železa ako ktorákoľvek iná planéta v sústave.

Sonda NASA zmapovala celý povrch planéty

MERCURY
SITA/AP

Sonda Messenger obieha okolo planéty od roku 2011 a na Zem poslala už množstvo jej fotografií. Vedci vďaka tomu mohli vytvoriť prvú úplnú mapu povrchu Merkúra.

Má tenkú atmosféru

Merkur pixabay 1.jpg

Merkúr má najtenšiu atmosféru z planét slnečnej sústavy. Atmosféra je taká tenká, že vedci ju pomenovali exosférou. Mesiac a ďalšie telesá v solárnom systéme majú tiež exosféry, čo znamená, že ide o najbežnejšiu atmosféru v slnečnej sústave.

Má „chvosty“

Merkur pixabay 3.jpg

Vedci zistili, že Merkúr má na povrchu prúdy častíc. Myslia si, že tvary chvosta majú kvôli magnetosfére planéty a slnečnému vetru.

Mohli sa tam nachádzať sopky

Space Mercury Messenger
SITA/AP

Veľká časť planéty by mohla byť pokrytý uschnutou lávou. Severné pláne planéty sú hladké, láva ich mohla vyhladiť. Hoci sopečnú činnosť na planéte nezaznamenali, mnohí to považujú za dobré vysvetlenie toho, ako planéta dnes vyzerá.

Názov po poslovi

Space Mercury Messenger
SITA/AP

Planéta dostala svoj názov od Rimanov. Pomenovali ju po poslovi bohov, ktorý bol považovaný za veľmi rýchleho. Podobne ako táto planéta.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?