11 pozoruhodných faktov o planéte Urán

9. marca 2018
space-facts.com © Najky.sk
Planeta uran pixabay .jpg
ilustračné: pixabay.com
reklama:

Siedma planéta od Slnka je pomenovaná podľa gréckeho boha nebies. Planéta je viditeľná voľným okom, kvôli svojej pomalej orbite však chvíľu trvalo, kým bol Urán uznaný ako planéta. Ide o prvú planétu objavenú pomocou teleskopu.

Oficiálne bola planéta objavená sirom Williamom Herschelom v roku 1781. Sir si najprv myslel, že vidí kométu, až o niekoľko rokov neskôr bolo potvrdené, že je to planéta. Názov Urán navrhol astronóm Johann Bode, Herschel chcel planétu pomenovať Georgian Sidus po kráľovi Georgovi III.

William Herschel
upload.wikimedia.org

Urán sa otočí okolo svojej osi každých 17 hodín a 14 minút. Planéta sa otáča v retrográdnom smere, čiže opačne ako Zem a väčšina ostatných planét.

Urán
SITA/AP

Okolo Slnka sa Urán otočí každých 84 rokov. Planéta sa počas toho jedným, alebo druhým pólom otočí k Slnku a 42 rokov svieti slnečné svetlo iba na jednu polovicu Uránu.

Planeta uran pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Urán je často označovaný ako ľadová obria planéta. Hornú vrstvu tvorí vodík s héliom. Nižšie je ľadový plášť, ktorý obklopuje skalnaté a ľadové jadro. Horná atmosféra je z vody, čpavku a metánových ľadových kryštálov, ktoré dávajú planéte modrú farbu.

Uranus Space Rock
SITA/AP

Je to druhá najchladnejšia planéta. Atmosférická teplota je tam -224 stupňov Celzia, priemerná teplota na planéte Neptún je však ešte o niečo nižšia.

Planeta uran pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Mesiace planéty sú pomenované podľa postáv Williama Shakespeara a Alexandra Popea. Patrí medzi ne Oberon, Titania a Miranda. Všetky sú zmrznuté a majú tmavý povrch.

Planeta uran pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Okolo Uránu zatiaľ letela len jedna kozmická loď – Voyager 2. Stalo sa tak v roku 1986 a bolo to vo vzdialenosti 81 500 km od planéty.

Planet X
SITA/AP

Urán má v súčasnosti 13 známych prstencov. Všetky okrem dvoch sú veľmi úzke, preto sa predpokladá, že sú pravdepodobne dosť mladé.

Planeta uran pixabay 1 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Chemický prvok urán, objavený v roku 1789, bol pomenovaný po novoobjavenej planéte Urán.

URANUS
SITA/AP

Urán je druhou najmenej hustou planétou. Jeho hustota je 1,27 g/cm3. Menšiu hustotu má už len planéta Saturn.

Planeta uran pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Planéta je 63-krát väčšia a 15-krát ťažšia ako Zem. Jej povrch je 16-krát väčší ako má Zem a jej polomer 4-krát väčší.

Saturn pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?