Zvolenská firma začala vyrábať cesty z plastu. Svet si z nás môže brať príklad

15. januára 2019
Asphalt 2178703_960_720.jpg
pixabay.com
reklama:

Ľudia si začali uvedomovať, že situácia s nadmerným používaním plastov je viac než alarmujúca a zaťažuje životné prostredie. Zvolenská firma Viakorp ponúka pri stavbe ciest revolučné riešenie, z ktorého si môžu brať príklad aj iné krajiny.

Nový Zéland úplne zakáže predaj plastových sáčkov. Bude inšpiráciou pre ostatné krajiny?

Firma Viakorp začala vyrábať špeciálny asfalt, ktorý sa vyrába z recyklovaného plastu. S takýmto typom ciest sa môžeš stretnúť v Banskobystrickom kraji. Európania vyprodukujú približne 26 miliónov ton plastu, z čoho sa však nezrecykluje všetko – iba necelá tretina. Zvyšok končí na skládkach či v spaľovniach. Ten najhorší možný prípad je, že sa s odpadom stretávame v moriach či oceánoch. Snahu zvolenskej firmy si všimli dokonca aj v Belgicku.

Portál rtbf.be uviedol, že zrecyklované plasty sa premenia na granulát, z ktorého sa 20% použije pri výrobe asfaltu. Prvá z takto vyrobených ciest sa nachádza v okrese Lučenec.  Na výrobu takého typu ciest sa používajú hlavne PET fľaše či plastové vrecúška. Tieto cesty majú nielen dlhšiu životnosť (približne o tri roky oproti bežnému asfaltu), no sú na ne oveľa nižšie náklady.

Winding road 1556177_960_720.jpg
pixabay.com

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?