Podstupujú slovenskí muži estetické zákroky? Prieskum odhalil zaujímavé fakty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Podstupujú slovenskí muži estetické zákroky? Prieskum odhalil zaujímavé fakty
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

November je nielen symbolom osvety mužského zdravia, ale aj pripomenutím dôležitosti mentálneho zdravia a sebavedomia mužov. Centrálnou témou tohto mesiaca je, ako sa muži cítia vo svojom tele a ako to ovplyvňuje ich celkovú pohodu.

Podľa nedávneho prieskumu agentúry Ipsos, realizovaného pre spoločnosť MB Clinic, až dve tretiny slovenských mužov verí, že ich vzhľad má priamy dopad na kvalitu ich života. Toto zistenie odhaľuje úzku súvislosť medzi fyzickým vzhľadom a duševným zdravím.

Čo sa skrýva za nespokojnosťou so svojim vzhľadom?

Silvia Juhaszová, psychologička, poukazuje na to, že za nespokojnosťou s vlastným vzhľadom sa môžu skrývať rôzne psychologické faktory: „Niekedy za nespokojnosťou s vlastným vzhľadom a výzorom sú rôzne psychologické faktory, kedy je potrebná psychologická pomoc- napr. pochybnosti o sebe, znížená sebadôvera, znížená sebahodnota, nedostatok sebalásky a sebaúcty, nedostatočné sebapoznanie, vnútorná neistota, úzkostné stavy, šikana kvôli telesnému vzhľadu,“ vysvetľuje odborníčka.

Slovákov trápia najmä tieto 3 veci

IPSOS zistil, že najväčšie obavy súvisia s veľkým bruchom, vypadávaním vlasov a plešatením. Asi 60% mužov si myslím, že estetický zákrok by im mohol pomôcť zlepšiť kvalitu života a zvýšiť sebavedomie. Martin Boháč, plastický chirurg z MB Clinic, hovorí, že ročne podstúpia rôzne estetické zákroky tisíce Slovákov, vrátane operácií očných viečok, nosa, vyplnenie vrások, či tvarovania tela. Zároveň potvrdzuje, že úpravy často vedú k okamžitému zvýšeniu sebavedomia u mužov.

Estetické zákroky môžu mať aj zdravotné výhody. „Príkladom je  vybočenie nosovej prepážky a jej korekcia pri operácii nosa, obmedzenie videnia a perimetra pri nadmernom kožnom previse na mihalniciach, či operácia prsníkov, odborne gynekomastia, teda zväčšená prsná žľaza u mužov. Jedno percento mužov trpí karcinómom prsníka a aj tým, že žľazu odstránime, redukujeme riziko vzniku rakoviny,“ spresňuje zdravotné aspekty zákrokov Martin Boháč. Zdôrazňuje tiež, že starostlivosť o vzhľad by nemala byť vnímaná len ako módny trend, ale ako súčasť celkovej spokojnosti mužov.

Výsledky prieskumu IPSOS tiež odhalili, že 71 % opýtaných mužov verí, že spokojnosť s ich telom má vplyv na ich vzťahy. Viac ako 80 % si myslím, že muži by sa mali viac starať o svoj vzhľad, a takmer polovica z nich je nespokojná s tvarom a veľkosťou svojho brucha. Najžiadanejšie zákroky zahŕňajú operácie brucha, liposukciu a transplantáciu vlasov.

Tento prieskum poukazuje na dôležitú súvislosť medzi fyzickým vzhľadom a duševným zdravím a na to, ako muži vnímajú svoje telo. Nie sú to teda len ženy, ktorých trápi ich vzhľad.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať