Ekzém a závažné komplikácie, ktoré spôsobuje. Ako ich liečiť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ekzém a závažné komplikácie, ktoré spôsobuje. Ako ich liečiť?
Ilustračné foto: unsplash.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ekzém, známy aj ako atopická dermatitída, je chronické zápalové kožné ochorenie charakterizované suchou, svrbivou pokožkou a ďalšími príznakmi. Toto ochorenie spôsobuje množstvo komplikácií a často ľudia s atopickou dermatitídou trpia aj astmou a alergiami.

Kľúčovým aspektom pri ekzéme je porušená kožná bariéra, čo zvyšuje riziko rôznych kožných infekcií. Tieto infekcie sú častou komplikáciou ekzému a môžu mať výrazný dopad na zdravie a kvalitu života postihnutých. Ak sa u vás objaví kožná infekcia, môže to spôsobiť nepríjemné príznaky a zhoršiť váš ekzém. V zriedkavých prípadoch sa infekcia kože môže rozšíriť do iných tkanív i orgánov a spôsobiť vážne komplikácie.

Typy kožných infekcií pri ekzéme

  1. Bakteriálne infekcie: Najčastejšia bakteriálna infekcia je spôsobená baktériou Staphylococcus aureus. Táto baktéria je často prítomná na koži ľudí s ekzémom a môže viesť k príznakom, ako sú pocit tepla, opuchnutá koža, tvorba stvrdnutej pokožky a niekedy i hnisavé abscesy. Bakteriálne infekcie sú liečené antibiotikami.
  2. Vírusové infekcie: Medzi vírusové infekcie patrí ekzém herpeticum, ktorý je spôsobený vírusom herpes simplex 1 (HSV-1). Táto infekcia sa prejavuje zhlukmi malých, svrbivých a bolestivých pľuzgierov. V závažných prípadoch môže infekcia postihnúť oči a viesť k strate zraku alebo sa môže rozšíriť do iných orgánov. Ak sa u vás objaví herpetický ekzém, lekár vám predpíše antivírusové lieky na jeho liečbu.
  3. Plesňové infekcie: Tieto infekcie môžu zhoršiť zápal kože. Príkladom sú infekcie kvasinkami ako Malassezia alebo Candida albicans. Najčastejšími príznakmi je opuch, sfarbenie kože do červena, fialova alebo ružova, pľuzgiere, vyrážky, bolesť a citlivosť či tvorba šupinatých a mokvajúcich lézií alebo vredov. Plesňové infekcie sa liečia antimykotikami.

Ekzém môže vyvolať podobné príznaky, takže môže byť náročné zistiť, či máte príznaky kožnej infekcie, ekzému alebo oboch.

Ako predísť kožným infekciám

Medzi preventívne opatrenia, ktoré znižujú riziko kožných infekcií patrí:

  • Pravidelné umývanie rúk a dodržiavanie čistoty.
  • Používanie jemného mydla a šetrných čistiacich prostriedkov.
  • Vyhnúť sa kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky kožných infekcií.
  • Otvorené rany treba vyčistiť a zakryť, aby sa predišlo ich infikovaniu.

Astma a alergia

Ľudia s ekzémom sú náchylnejší na astmu, alergickú rinitídu či potravinové alergie. Tieto stavy nie sú priamo spojené s ekzémom, ale často sa vyskytujú spoločne s ním.

Ako udržať astmu alebo alergiu pod kontrolou? V prvom rade sa treba vyhnúť spúšťačom alergie a dodržiavať predpísanú liečbu odporúčanú lekárom. Nepríjemné príznaky nielen alergie či astmy, ale tiež ekzému zhoršuje i nadmerný stres, nedostatok kvalitného spánku, nezdravý životný štýl alebo nevhodná strava.

Ekzém je viac než len kožné ochorenie; jeho komplikácie môžu mať významný vplyv na celkové zdravie a kvalitu života. Preto včasná liečba a prevencia sú kľúčové pre minimalizáciu rizika závažných komplikácií a tiež pre kvalitný život.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať