Vyrobili pružný materiál, ktorý ťa môže urobiť neviditeľným pred radarom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Neviditelny_pred_radarom 1.jpg

Keď sa povie neviditeľný plášť, väčšine ľudí sa vybaví Rowlingovej Harry Potter alebo Tolkienov Pán prsteňov. Zdá sa však, že toto už nie je len vec fantastiky a človek sa aj v reálnom svete dostal bližšie k neviditeľnosti – k možnosti nepozorovane sa pohybovať prakticky kdekoľvek a schovať sa pred zrakom radarov. 

Tím inžinierov z Iowskej štátnej univerzity publikoval výskumnú štúdiu detailne popisujúcu využitie flexibilných metamateriálov. Tie sú vyrobené človekom a majú vlastnosti, ktoré sa nedajú nájsť v prírode. Poskytujú tak možnosť zahaliť/skryť objekty pred mikrovlnnými detektormi a radarmi.

Tím prezýva metamateriál schopný absorbovať radarové vlny „meta-skin“. „Metakoža“ pozostáva z matrice prerušených kruhových rezonátorov z tekutého kovu, ktoré sú zapustené do vrstiev silikónovej gumy. Zliatina tekutého kovu je pritom mixom gália a india zvaným galinstan, ktorý zostáva tekutý pri izbovej teplote, ale nie je toxický ako ortuť. Tieto prerušené kruhové rezonátory absorbujú radarové vlny v rámci špecifických kmitočtových rozsahov.

Neviditelny_pred_radarom 2.jpg

Vďaka tomu, že rezonátory zostávajú tekuté a že sú vsadené do pružného materiálu, tím vlastne vytvoril anti-radarovú „pokrývku“, ktorá môže byť umiestnená prakticky na akýkoľvek objekt. Materiál nateraz nedokáže zachytiť všetky radarové vlny, ale testy ukázali, že až 75 % vĺn v rozmedzí 8 – 10 GHz bolo „meta-kožou“ absorbovaných.

Rezonátory môžu byť pritom prispôsobené na rôzne frekvencie vlnových dĺžok od 9,15 do 12,38 GHz. Tím sa však, ako to už vo vede býva, pokúša svoju „metakožu“ zdokonaliť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať