Šramko: Zavedenie eura veľmi prospelo slovenskej ekonomike a občanom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko.
Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko. Foto: SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Niekdajší guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko vníma prijatie spoločnej európskej meny ako veľmi pozitívny medzník slovenského členstva v Európskej únii.

Zavedenie eura prospelo slovenskej ekonomike

Slovensko zaviedlo euro a začlenilo sa do eurozóny 1. januára 2009 práve v období, keď Šramko zastával post šéfa NBS.

„Bolo to zavŕšenie celého integračného procesu. Tá povinnosť bola aj v prístupových zmluvách, ktoré sme podpisovali. Národná banka aj iné inštitúcie vždy hovorili, že pre Slovensko ako veľmi malú a otvorenú ekonomiku s menou, ktorá vždy podliehala veľkým výkyvom, najmä v krízových časoch, bude veľmi prospešné, keď prijme spoločnú menu. Samozrejme, ďalší vývoj to jasne preukázal,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA Šramko, ktorý post guvernéra NBS zastával v rokoch 2005 až 2010.

Význam eura počas kríz

Šramko dodal, že zavedenie eura veľmi prospelo slovenskej ekonomike a občanom SR. S odstupom rokov si zaspomínal na proces prijatia eura na Slovensku a vraví, že to vôbec nebolo ľahké.

Pripomenul, že Slovensko muselo splniť viacero dôležitých podmienok, či už to boli verejné financie, inflácia alebo úrokové sadzby. „Samozrejme, museli sme robiť opatrenia, ktorými sa dalo zabezpečiť splnenie týchto kritérií,“ poznamenal Šramko.

Spomedzi susedov Slovenska patrí do eurozóny iba Rakúsko. Tým, že ľudia na Slovensku platia eurom, majú oproti krajinám mimo eurozóny podľa Šramka z jednoduchého pohľadu obyvateľov výhodu v tom, že majú lacnejšie financovanie a lacnejšie úvery. Význam eura sa podľa neho ukázal hlavne v časoch kríz.

„Či už to bolo v rokoch 2008 – 2009 alebo v poslednej kríze v rokoch 2021 – 2022… Bola významná inflácia, výrazným spôsobom zdraželi v týchto krajinách úvery a stali sa ťažko dostupnými pre bežných občanov, ale aj pre firmy,“ zdôraznil v rozhovore pre agentúru SITA Šramko a poukázal na to, že volatilita mien ako česká koruna, poľský zlotý či maďarský forint je obrovská hlavne v náročných obdobiach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Šramko
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNBS Národná banka Slovenska