Viete, ako dlho môžete byť vystavení extrémne nízkym teplotám, kým dostanete omrzliny?

15. marca 2017
www.businessinsider.com © Najky.sk, iDen Media s. r. o.
Ruky, pohár, omrzliny
ilustračné: thinkstockphotos.com
reklama:

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako dlho by ste vydržali na zime, kým by sa vám začali robiť omrzliny? Asi vás neprekvapí, že to závisí aj od toho, aký studený vietor fúka.

V extrémnom chlade telo funguje tak, aby udržiavalo vnútorné orgány v teple. Všetko teplo je automaticky nasmerované do vnútra, čím sú časti tela zasiahnuté chladom ohrozené vznikom omrzlín. K omrzlinám totiž dochádza, keď sú koža a tkanivo vystavené mrazu pridlho. V extrémnych prípadoch môže dôjsť až k poškodeniu nervov.

Nízke teploty ale nie sú jediným faktorom, problémom je aj studený vietor, teplota, ktorú cítime na koži. Ako dlho teda trvá, než sa objavia omrzliny?

Pri teplote -12 stupňov Celzia a vetre 88 – 96 kilometrov za hodinu to trvá 30 min.

Pri teplote -17 stupňov Celzia a vetre od 24 do 80 kilometrov za hodinu omrzliny vzniknú do 30 minút, pokiaľ je vietor silnejší ako 88 kilometrov za hodinu omrzliny vzniknú za 10 minút.

Pri teplote -23 stupňov Celzia a vetre 8 až 32 kilometrov za hodinu sa omrzliny začnú objavovať do 30 minút, pri vetre 35 až 88 kilometrov za hodinu sa omrzliny dostavia do 10 minút a pri vetre s rýchlosťou nad 96 kilometrov za hodinu to potrvá päť minút.

Pri teplote -28 stupňov Celzia a vetre 8 až 32 kilometrov za hodinu sa omrzliny prejavia do 30 minút. Pri vetre od 24 do 56 kilometrov za hodinu  sa omrzliny začnú objavovať po 10 minútach a pri teplote od 56 do 96 kilometrov za hodinu postačí 5 minút.

Pri teplote -40 stupňov Celzia a vetre od 8 do 32 kilometrov za hodinu sa omrzliny objavia do 10 minút, pri vetre s rýchlosťou od 32 do 96 kilometrov za hodinu budete mať omrzliny do 5 minút.

Radšej sa dobre zababušte, kým vyjdete do takejto zimy.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?