Vedci vytvorili neviditeľnú druhú kožu, ktorá pomôže zbaviť sa vrások sa zakryť rany

11. mája 2016
mashable.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
Umela_koza.jpg
news.mit.edu
reklama:

Koža je najväčší ľudský orgán a doteraz sa ju nepodarilo „nahradiť“. Len pred pár dňami však výskumníci potvrdili, že vyvinuli druhú kožu. Je vyrobená z polyméru, ktorý je silný, pružný a priľnavý a vyzerá ako skutočná koža.

„Vytvorili sme nový materiál, ktorý je bezpečný,“ vyjadril sa Robert Langer, profesor biologického inžinierstva na MIT. „Aplikovali sme ho na ľudské bytosti. Je priľnavý a odolný a ľahko použiteľný.“

Langer sa vyjadril, že na projekte pracoval so svojimi kolegami osem uplynulých rokov. Na báze kremíka založená filmotvorná látka sa skladá z dvoch rozličných krémov, ktoré sa aplikujú jeden po druhom. Kombináciou sa vytvorí neviditeľná polymérová vrstva, ktorá posilňuje pokožku pod ňou a zároveň tvorí priedušnú bariéru.

Ľudská koža sa mení dôsledkom veku, rôznych ochorení či životných podmienok, ktoré môžu viesť k strate elasticity a zmene vzhľadu. Nová „druhá koža“ sa dá použiť na ochranu a zlepšenie kože, ale aj pri ochoreniach ako je napríklad lupienka. „Nový produkt bude použitý pre lekárske a kozmetické účely,“ vyjadril sa Langer.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?