Z tvojej pokožky sa vďaka tejto technológii onedlho stane dotyková obrazovka

4. júla 2016
www.businessinsider.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
E koza_youtube 2.jpg
www.youtube.com
reklama:

Technológia môže byť niekedy pekne otravná. Napriek tomu, že smartfóny sú čoraz väčšie, keď človek potrebuje telefón, nemôže ho nájsť. Čo keby sa z časti tvojho tela mohol stať počítač/telefón/tablet?

Inteligentná elektronická koža (e-skin) by to jedného dňa mohla zariadiť. Typická e-koža sa skladá z matice rôznych elektronických súčiastok – ohybných tranzistorov, organických LED, senzorov a organických fotovoltických článkov –, ktoré sú navzájom prepojené pomocou roztiahnuteľných alebo flexibilných vodivých drôtov.

Ekoza_youtube.com_.jpg
www.youtube.com

Táto technológia stojí aj za vytvorením ohybných obrazoviek a s pokusmi aplikovať ich na, či do ľudského tela. Je len málo dôvodov, prečo to zatiaľ 100-percentne nefunguje.

Rovnako ako na normálnej koži, i na e-koži sa však nakoniec vytvoria vrásky, čoho výsledkom je spomalenie pohybu elektrónov. Atómy v organickom materiáli sú chaotickejšie ako v anorganickom, ktorý je používaný pri výrobe tradičnej elektroniky. To znamená, že elektróny sa pohybujú 1000-krát pomalšie, čiže aj zariadenia vyrobené z organických materiálov budú pracovať pomalšie.

Ďalším problémom je, ako začleniť e-kožu do ľudského tela tak, aby nespôsobovala zdravotné problémy a mohla komunikovať s nervovým systémom. Organické materiály sú tvorené na báze uhlíka (rovnako ako naše telo), čiže je tu istá pravdepodobnosť biokompatibility. Zároveň však uhlík vyvoláva nebezpečnú imunitnú reakciu a zápaly.

Vedcom už nejaké malé úspechy majú za sebou, preto môžeme v najbližších rokoch očakávať prototyp kožného zariadenia, ktoré bude fungovať ako počítačová obrazovka. Napríklad takto:

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?