Tri hlavné dôvody, prečo milujeme svoje smartfóny. Vedeli ste o tom?

2. októbra 2017
© Najky.sk
Telefon komunikacia smartfon pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com
reklama:

Čo ľudí priťahuje k ich telefónom? Nie je to len priekopnícky dizajn alebo spojenie s komunitou. Je za tým viac. Telefóny totiž pokrývajú naše základné túžby.

Časť rozšíreného ja

Americký psychológ William James patril k prvým ľuďom, ktorí tvrdili, že existuje niečo ako rozšírené ja. Definoval to ako „súhrn toho, čo človek môže nazvať jeho, nie len jeho telo a jeho psychické sily, ale aj jeho oblečenie a jeho dom, jeho manželka a deti.“

Telefon komunikacia smartfon pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Strata akéhokoľvek rozšíreného ja, ktoré by mohlo zahŕňať penaize či iný cenný predmet, by mohlo viesť k pocitu veľkej straty. Vec, ktorá sa stáva súčasťou nášho rozšíreného ja, nechceme stratiť. Telefóny hrajú podobnú úlohu, preto nie je prekvapujúce, že pociťujeme nával úzkosti, keď nie sme telefón schopní nájsť či nám spadne na zem. Odráža sa to aj v tom, ako mnoho ľudí kontroluje svoje zariadenia. Týka sa to skôr mladších generácií, pretože telefóny začali byť súčasťou rozšíreného ja len možno v posledných 20 rokoch.

Pripomienka vzťahov

Telefon komunikacia smartfon pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Telefón poskytuje priestor, v ktorom môže byť človek spokojný, hrať sa a cítiť sa živý – priestor, ktorý mu pred tým poskytovali opatrovníci. Keď držíme telefón, pripomína nám to chvíle intimity – či už z detstva alebo z dospelosti.

Napĺňa potrebu produkcie a reprodukcie

Telefon komunikacia smartfon pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Telefóny nám pomáhajú kopírovať, napodobňovať, vytvárať modely a skúmať rozdiely. Zhotovujeme nimi fotografie, manipulujeme s obrázkami, zapájame sa do diskusií, dodávame si sebaistotu a oslovujeme ostatných, komunikujeme. Prostredníctvom vyhľadávania sa informujeme o veciach. Chytré telefóny v súčasnosti predstavujú až 46 % všetkých internetových komunikácií. Očakáva sa, že do roku 2021 sa to zvýši na 75 percent. Očividne sme predurčení k životu s telefónmi v ruke.

Odporúčané články

reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?