Šialene výnosné appky: Flappy Bird

11. júna 2015
www.rollingstone.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
Autor: Janka
flappy bird, hra, mobil
www.crazygames.com
reklama:

Flappy Bird je rovnako návyková hra ako napríklad Angry Birds. Vďaka nej sa chodiaca reklama na fajčenie a geek z Hanoia stal známym po celom svete. Rodiskom tohto fenoménu je Vietnam a jeho tvorcom Dong Nguyen.

Virálny hit Flappy Bird uchvátil doslova celý svet. A to je paradox: komu by neliezla na nervy hra, pri ktorej sa nemôžeš prestať dotýkať obrazovky, inak prehráš? Zároveň je to ale závislosť, ktorej sa nezbavíš, pokiaľ nedohráš do konca. Znie to celé trochu ako začarovaný kruh, ale vyhrať sa dá, resp. dá sa dosiahnuť číslo 999. A potom treba začať odznova. 🙂

Dong Nguyen, 28-ročný tichý mladík, ktorý trávil dni programovaním lokalizačných prístrojov pre taxíky, sa jeden sviatočný víkend rozhodol stráviť tak, že stvorí hru na mobilné zariadenia. Chcel vytvoriť niečo jednoduché, ale zároveň náročné (čosi, čo by bolo výzvou), v duchu Nintendo hier, na ktorých vyrastal.

V apríli 2013 nakoniec „dal život“ napuchnutému vtáčikovi s vypúlenými očami a veľkými perami, s ktorým musí človek prelietavať pomedzi zelené vertikálne rúry. Čím rýchlejšie hráč kliká na obrazovku, tým vyššie vták letí. Svoj výtvor nazval, keďže mávať sa po anglicky povie to flap, Flappy Bird.

Dong Nguyen
www.youtube.com

Nguyen hru vytvoril, aby bola dostupná zadarmo, pričom dúfal, že si zarobí aspoň pár stoviek dolárov mesačne vďaka reklamám, zakomponovaným do hry samotnej. Keďže však každý mesiac vychádza okolo 25-tisíc appiek, veľkú šancu na úspech hra nemala a spočiatku sa stratila v labyrinte ponúkaného. Potom sa ale stalo niečo šialené.

Hra sa šírila ako vírus. K februáru 2014 sa vo viac ako 100 krajinách dostala top priečky v rebríčkoch, keď bola stiahnutá viac ako 50 miliónov krát. Nguyen tak odhadom zarobil 50-tisíc dolárov denne. Stal sa bohatým dokonca tak rýchlo, že v tomto ukazovateli prekonal aj samotného Marka Zuckerberga.

S úspechom ale nastali aj problémy. Autora Flappy Bird, ktorý sa vyhýbal novinárom a odmietal fotografov, napokon skalní fanúšikovia Nintenda obvinili z vykrádania klasiky. 9. februára sa na jeho Twitterovom účte niečo málo po druhej hodine rannej hanojského času objavila správa o tom, že do konca dňa Flappy Bird stiahne. A stalo sa. Škoda, Nguyen sa predsa od začiatku k tomu, že ho inšpirovali práve hry od tejto spoločnosti, priznával… Nádej ale zomiera posledná, Nguyen sa totiž nechal počuť, že návrat svojej megaúspešnej appky aspoň zvažuje.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?