Šialene výnosné appky: Angry Birds

4. júna 2015
www.rovio.com www.metro.lu © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
Angry Birds
SITA/AP
reklama:

Poznáš Angry Birds? Áno, odpoveď je asi zrejmá, ale vieš, kto za Angry Birds stojí? Tu už si pravdepodobne zaváhal… Miliónovú appku, najúspešnejšiu hru posledných rokov, má na svedomí jeden jediný človek.

Fínska firma Rovio Entertainment vznikla v roku 2003 a jej naj produktom nie je nič iné ako práve frančíza Angry Birds. Možno sa niekedy zdá, že ide o jednoduchú až banálnu rébusovú hru, ktorá funguje na náhode, pravda je ale celkom iná – hra si vyžaduje viac ako len šťastie. Možno aj preto sa tento projekt po pár mesiacoch od vypustenia na trh stal globálnym fenoménom a v súčasnosti je najsťahovanejšou appkou všetkých čias.

Peter Vesterbacka, člen tímu spoločnosti Rovio Entertainment, „kreatívny riaditeľ Angry Birds“ a ich tvorca, hovorí o hre, že je „dobrá pre mozog“. Je ľahké túto hru hrať, ale stať sa v nej majstrom už také ľahké nie je. Vyžaduje si to stratégiu a znalosť jednotlivých vtákov a ich schopností.

Peter Vesterbacka, Angy Birds
SITA/AP

Hranie nie je stratou času, ako sa ti to určite snaží množstvo ľudí nahovoriť. Drvivá väčšina hier je totiž v angličtine, čiže sa tým učíš jazyk, navyše, ak si vyberieš nejakú strategickú záležitosť, trénuješ si tým i svoj mozog. A presne to Angry Birds chce, presne to potrebuješ, aby si bol úspešný.

Vesterbacka inšpirácie na vytváranie a dotváranie hry berie odvšadiaľ, ale, ako sám hovorí, „tajomstvom je byť trochu bláznivý“. Spoločnosť chcela zmeniť svet a touto hrou sa jej to určite podarilo. Veď len merchandising inšpirovaný Angry Birds má rovnaký úspech ako hra samotná (žmurk: áno, vidíme tvoje Angry Birds tričko…). Značka sa už tak zapísala, že ju pozná hádam aj každé malé dieťa.

Peter Vesterbacka, Angy Birds
SITA/AP

O úspešnosti projektu svedčia aj mnohé jej mutácie/transformácie, napríklad Angry Birds Star Wars, Angry Birds Transformers či Bad Piggies.

Štatistiky z roku 2011 napríklad hovorili, že denne Angry Birds hralo asi 30 miliónov ľudí, mesačne až 130 miliónov. 109,5 miliardy minút ročne strávených hraním Angry Birds. To je číslo, čo?. Za menej ako dva roky bola hra stiahnutá 500 milión krát. Za takú popularitu svojho produktu sa maličká fínska vývojárska spoločnosť na čele s „mocným orlom“ Versterbackom rozhodne hanbiť nemusí.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?