Rakúsky študent prisľúbil 500 eur každému, kto sa zúčastní globálnej žaloby Facebooku!

7. augusta 2014
Veronika Franková, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o., ilustračné: SITA/AP
Horizon33_2014-7-26_10-54-1
reklama:

Podľa rakúskeho študenta Maxa Schremsa spolupracuje Facebook s americkou tajnou službou NSA a sleduje používateľov internetu. Vyzýva preto ľudí, aby sa zapojili do globálnej žaloby a pomohli mu tak vyhrať štvorročný boj so sociálnou sieťou zakladateľa Marka Zuckerberga. Motiváciou pre spoluúčastníkov má byť 500 eur, ktoré v prípade vyhraného boja dostane každý, kto študenta podporil. Nebude to však jednoduché. Max Schrems si najskôr túto kolektívnu žalobu musí obhájiť pred Európskym súdnym dvorom a presvedčiť ich v prospech svojho cieľa vedúceho k zlepšeniu ochrany osobných údajov.

Všetko to začalo v roku 2011, kedy podal Rakúšan na základe európskej legislatívy na americkú spoločnosť sídliacu v Írsku 22 sťažností týkajúcich sa služieb geolokalizácie, zhromažďovania osobných údajov a podobne. Taktiež požadoval osobné údaje, ktoré Facebook eviduje. Obdržal CD s 1 222 stranami obsahujúcimi tri roky jeho virtuálneho života – bolo na ňom všetko o jeho postojoch, názoroch a dokonca aj informáciách, ktoré už zmazal. V tomto období na jeho podnet dostal Facebook odporúčanie od írskeho úradu na ochranu osobných údajov, aby zlepšil ochranu osobných údajov.

V súčasnosti má študent podozrenie, že sociálna sieť posiela používateľské dáta z Európy na spracovanie do USA a spolupracuje tak s americkou tajnou službou NSA. Vychádza z toho, že takýto export dát je na základe európskeho práva mimo Európskej Únie povolený iba ak ich príjemca garantuje adekvátnu ochranu osobných údajov. Po odhalení informácií o tajnom bezpečnostnom programe PRISM americkej NSA však existujú vážne pochybnosti o tejto garancii.

reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?