Nová grafénová žiarovka, ktorá zachráni budúcnosť? Áno, skutočne existuje!

1. apríla 2015
www.digitaltrends.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
žiarovka
youtube.com
reklama:

Len prednedávnom svet ohlasoval, že LED žiarovky sú aktuálne tie naj a človek s nimi ušetrí veľa energie a aj peňazí. Teraz vývojári prišli s upgradeom, so žiarovkou, ktorá je efektívnejšia a v konečnom dôsledku lacnejšia ako všetky ostatné. Trúfneš si ju vyskúšať? Rozhodne by si mal!

Tento nový druh žiarovky je vyrobený z relatívne nového materiálu, z takzvaného grafénu, ktorý dvaja vedci, pôsobiaci na univerzite v Manchestri, objavili iba v roku 2004 a o šesť rokov neskôr za to získali Nobelovu cenu za fyziku. Grafén je ako materiál tenší ako ľudský vlas a pritom silnejší ako oceľ. Okrem toho patrí medzi jeho najdôležitejšie vlastnosti to, že je ohňovzdorný, pružný a ako taký sa vyznačuje vysokou vodivosťou.

Hlavnou výhodou grafénovej žiarovky sa zdá byť predovšetkým pomer jej ceny a výkonu. Je o čosi lacnejšia než tradičné, obyčajné LED žiarovky a vydržať by mala približne o 10 percent dlhšie.

Keďže budúcnosť ľudstva a planéty ako takej je čoraz neistejšia (aspoň sa o tom čím ďalej, tým hlasnejšie hovorí), žiarovka vyrobená z grafénového supermateriálu by mohla byť jednou z ciest, ako by človek mohol aspoň trochu prispieť k šetreniu zdrojov a k vytvoreniu svetlejšej budúcnosti aj pre nasledujúce generácie.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?