Nainštaloval si si iOS 9? 10 tipov pre lepšiu výdrž batérie

22. septembra 2015
mashable.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o
iPhone, iOS
pixabay.com
reklama:

Vďaka novému iOS 9 od Apple budeš mať pocit, že tvoje zariadenie s operačným systémom iOS je znovu ako nové. Ako to? Kvôli novým funkciám a vylaďovacím úpravám. Ako to už ale s aktualizáciami býva, aj pri tejto zistíš, že výdrž batérie v tvojom zariadení sa kvôli tomu všetkému, čo sa stroj pokúša robiť, znižuje.

Technické parametre ako vyšší počet jadier procesora či vyššie rozlíšenie displeja sú síce super a pri porovnávaní jednotlivých zariadení sú dôležitým ukazovateľom, to, čo však potrebujeme všetci, je niečo úplne iné. Čo? Predsa dlhšia výdrž batérie! Napokon vybitý smartfón s akokoľvek výnimočnou výbavou je stále len vybitým smartfónom…

Pozri si preto 10 spôsobov, ako batérii svojho zariadenia, ktoré má operačný systém iOS 9, dopriať dlhší život.

1. Pretrieď baterkových „škodcov“

V iOS 8 Apple pridal užitočný nástroj, vďaka ktorému môže užívateľ sledovať to, ako je čerpaná energia batérie a to, ktoré aplikácie v akej miere skracujú jej životnosť. V rámci iOS 9 zašla spoločnosť ešte o krok ďalej. Ukazovateľ využívania batérie teraz zobrazuje i to, koľko percent energie strácaš pri používaní jednotlivých appiek v súvislosti s konkrétnou minutážou. Aby si videl, koľko času stráviš používaním jednotlivých appiek, jednoducho klikni na ikonu hodín na pravej strane.

Takto budeš vedieť, ktorým appkám sa máš vyhýbať, ak chceš nejakú tú energiu ušetriť.

2. Aktivuj Lower Power režim

Apple tvrdí, že iPhony (okrem 6S a 6S Plus) budú mať o hodinu väčšiu výdrž batérie, keď sa operačný systém aktualizuje na iOS 9. To je síce úžasné, avšak keď zúfalo potrebuješ ušetriť energiu, so spustením nového Low Power režimu získaš až tri hodiny navyše. Mimochodom upozornenie, ktoré ti navrhne aktivovať tento režim, sa objaví automaticky vtedy, keď sa životnosť batérie dostane na 20 percent alebo menej.

3. Pozor na GPS služby

Aplikácie, ktoré využívajú „zabudované“ GPS iPhone zariadenia, sú známymi žrútmi energie. Ak sa vo svojom zariadení preklikáš ku kolónke lokalizačných služieb, nájdeš zoznam appiek, ktoré tieto služby využívajú. Vypni všetky tie, ktoré sa bez prístupu k GPS zaobídu. Pri niektorých je totiž tvoja poloha naozaj nedôležitá.

4. Vypni Bluetooth

Bluetooth je skvelý pre bezdrôtové pripojenie reproduktora, slúchadiel alebo bezdrôtové pripojenie na AirDropping súbory v iných Apple zariadeniach. Keď je Bluetooth nečinný vo všeobecnosti spotrebuje len veľmi málo energie, problém ale je, že ako bezdrôtový protokol neustále vyhľadáva zariadenia, s ktorými by sa mohol spárovať. Zapni ho teda iba vtedy, keď ho chceš skutočne použiť. Inak ho radšej nechaj „odpočívať v pokoji“.

5. Čilautuj s nástrojmi

V súvislosti s iOS 8 Apple konečne aktivoval widgety. Dôležité však je venovať pozornosť iba tým, bez ktorých nemôžeš žiť. Skutočne napríklad potrebuješ widget pre hru ako Asphalt 8: Airborne? Rozhodne nie! Na odstraňovaní toho, čo nevyhnutne nepotrebuješ, si prosto daj záležať.

6. Obmedz aktualizovanie appiek na pozadí

Aktualizovanie appiek na pozadí je síce praktickou funkciou (vždy, keď appku spustíš, je aktualizovaná o najnovšie dáta), nanešťastie, toto konštantné aktualizovanie je pre tvoju baterku veľkou záťažou. Preto odporúčame, aby si si na pozadí nechal automaticky aktualizovať iba tie appky, pri ktorých je to pre teba ako užívateľa nevyhnutné.

7. Vypni módne animácie

V rámci iOS 7 bol uvedený zaujímavý paralaktický efekt, vďaka ktorému sa na ploche a iných miestach vytvára dojem hĺbky. Uvedenie operačného systému so sebou prinieslo tiež efekt zoomu kedykoľvek otvoríš a zatvoríš appkový priečinok. Mnoho ľudí sa k týmto novým animáciám nestavalo práve s nadšením. Ak patríš k nim a chceš optimalizovať výdrž svojej batérie, jednoducho ich vypni tým, že v nastaveniach obmedzíš pohyby obrazovky.

8. Zruš automatické aktualizácie appiek

Funkciu automatickej aktualizácie aplikácií vypneš (prepnutím na off) vskutku jednoducho, a to v nastaveniach v rámci kolónky automatického sťahovania. A keď už tam budeš, môžeš rovno vypnúť aj automatické sťahovanie, týkajúce sa hudby.

9. Zníž jas obrazovky

Tento tip platí pre všetky zariadenia, pretože jas obrazovky vôbec nemusí byť nastavený na 100 percent, hoci mnohí užívatelia si myslia opak. Taká úroveň jasu je totiž zlá nielen pre baterku tvojho iOS zariadenia, ale aj pre tvoje oči. Vyskúšaj jas znížiť napríklad aj na 50 % (vôbec to nie je také radikálne, ako sa ti to môže zdať) a uvidíš, čo tento jednoduchý úkon urobí s tvojou batériou.

10. Nepoužívaj Live Photos ako tapetu

iPhone 6S a 6S Plus majú šikovnú novú funkciu nazvanú Live Photos. Tieto „živé spomienky“, ako ich Apple volá, sú síce milé a zábavné, keď sa na ne človek pozerá, ale tiež sú nenápadnými žrútmi energie, obzvlášť vtedy, keď si ich vyberieš ako pozadie zamknutej obrazovky.

Je pravdou, že úspora energie pri nepoužívaní funkcie Live Photos je relatívne zanedbateľná, ale v konečnom dôsledku môže aj to, čo sa na prvý pohľad javí ako kvapka v oceáne, znamenať rozdiel medzi 1 percentom a 5 percentami výdrže batérie. Najmä v situácii, keď to bude naozaj dôležité.

Nezabúdaj na to najdôležitejšie: Nie je veľa zmysluplných spôsobov, ako využiť vybitý telefón. Alebo áno? 😀

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?