Existuje tanier, ktorý ti povie, keď ješ príliš veľa!

12. mája 2015
mashable.com SITA, © SITA 2015
Autor: Janka
smartplate, technika, zaujímavosť
www.youtube.com
reklama:

SmartPlate je múdry tanier, ktorý bude strážiť tvoje jedlo, a teda aj tvoju líniu. Ak máš chuť na nejaký dobrý obed, ale máš výčitky, že ješ príliš veľa, tento tanier ti pomôže zistiť, či je to skutočne tak. Zráta ti totiž, koľko kalórií sa práve chystáš zjesť.

Tanier je rozdelený na tri časti, pričom v každej je digitálny fotoaparát so senzorom rozpoznávajúcim obraz a senzory hmotnosti. Tie nasnímajú jedlo, ktoré si na tanier položíš, rozanalyzujú ho a porovnajú s databázou jedla Amerického ministerstva poľnohospodárstva, ale aj s vlastným online archívom.

Tanier teda dokáže zistiť, koľko kalórií a živín obsahuje tvoja porcia. Výsledok – dáta, ktoré zhromaždí – zobrazí na displeji a zároveň ich pošle na tvoj smartfón (ak máš príslušnú iOS alebo Android appku). Čo znamená, že tanier funguje aj za pomoci Wi-Fi či Bluetooth.

smartplate, technika, zaujímavosť
www./watch?v=v8V-MuzuoEMyoutube.com

SmartPlate má oproti iným technológiám tú výhodu, že na svoj chod nepotrebuje žiadne ďalšie súčiastky a doplnky, „rozmýšľa“ samostatne, čiže nie je ovplyvnený prípadnými ľudskými omylmi.

Dokáže napríklad sám pôsobivo rozlíšiť, či ide v prípade tvojho „chodu“ o biely, alebo cereálny chlieb, bielu či hnedú ryžu. Rozoznáva totiž detaily, čo je pri stravovaní dôležité. 🙂

SmartPlate nie je prvý pokus o technológiu, ktorá kontroluje porcie. Určite si spomínaš napríklad na inteligentnú vidličku, ktorá tiež mala rátať kalórie alebo si zachytil info o produkte Baby GiGL, ktorý umožňuje rodičom kontrolovať, ako veľa a ako rýchlo ich dieťa pije.

smartplate, technika, zaujímavosť
www./watch?v=v8V-MuzuoEMyoutube.com

Ak už rozmýšľaš, kde by si mohol takúto vychytávku zohnať, zatiaľ ťa sklameme. Existuje totiž iba prototyp. Ak však projekt získa dostatočnú podporu, už v roku 2016 by mohol byť tento tanier súčasťou každej domácnosti. A to dokonca, ako sľubujú jeho tvorcovia, v rôznych farbách.

https://www.youtube.com/watch?v=v8V-MuzuoEM

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?