Chcel by si mať telefón nabitý za minútu? V budúcnosti to pravdepodobne bude možné!

10. apríla 2015
www.iflscience.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
Autor: Janka
hliníková baterka
youtube.com
reklama:

Sen užívateľa, že sa vo svojich aktivitách viazaných na elektronické zariadenia, napríklad mobilné telefóny, nemusí nechať obmedzovať zdĺhavým dobíjaním batérie, sa možno aj skôr ako v horizonte niekoľkých rokov zmení na skutočnosť. A to vďaka novej hliníkovej baterke.

Signálom toho, že práve hliník by mohol byť tým materiálom, ktorý v budúcnosti umožní zhmotniť užívateľský sen o ultrarýchlom nabíjaní batérií elektronických zariadení, je samotný charakter hliníka. Je totiž lacný a ohybný, vyznačuje sa veľmi nízkou horľavosťou a hlavne vysokou kapacitou v súvislosti s ukladaním energie.

hliníková baterka, technika
youtube.com

Doterajší problém výskumníkov s objavením takého materiálu, ktorý by bol pre vytvorenie fungujúceho jadra batérie (súčinnosť katódy a anódy) „v spolupráci“ s hliníkom vhodný, je možno vyriešený. A to vďaka pokusom tímu vedcov zo Stanfordskej univerzity a vďaka grafitu/tuhe, čo je v podstate uhlík.

hliníková baterka, svetlo
youtube.com

Nová hliníková batéria by tak možno už v blízkej budúcnosti mohla nahradiť alkalické baterky, ktoré sú nešetrné k životnému prostrediu, a takisto lítiovo-iónové baterky, ktoré – hoci sú v súčasnosti používané vo väčšine laptopov a smartphonov – môžu predstavovať aj bezpečnostné riziko (vznik ohňa).

Hoci sa už prototyp novej hliníkovej batérie vyznačuje mimoriadnou trvácnosťou, kým bude tento nový objav plne funkčný aj v praxi, ešte to nejaký čas potrvá. Takže nateraz sa musíš uspokojiť s tým, že tvoj telefón sa nenabije skôr ako za hodinu.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?