Budúcnosť kontaktných šošoviek? Mohli by fungovať ako elektronické obrazovky

20. februára 2016
kontaktné šošovky
freedigitalphotos.net
reklama:

Zabudni na Google Glass. V budúcnosti by kontaktné šošovky mohli byť používané na prezeranie si webu a dokonca na monitorovanie zdravia.

Vedci našli spôsob, ako využiť vodivú polymérovú vrstvu, ktorá dokáže premeniť kontaktné šošovky na malé počítače pracujúce ako elektronické obrazovky priamo na tvojich očiach.

Tím z Future Industries Institute Univerzity v Južnej Austrálii vydal štúdiu, v ktorej popisuje použitie hydrofilných organických elektród na flexibilných hydrogéloch. Výskumník a mimoriadny profesor Drew Evans povedal, že tieto kontaktné šošovky budúcnosti by mohli zahŕňať napríklad aj senzor na meranie hladiny glukózy.

„Trik je dodať energiu do displeja kontaktných šošoviek,“ povedal. „Sme vzrušení pokrokmi iných výskumníkov, ktoré ukazujú, ako sa dajú použiť slzy na dobíjanie špeciálnych batérií. Je možné modifikovať toto pre použitie s našim vodivým povlakom.“

Contact_lens_ayala.jpg
upload.wikimedia.orgupload.wikimedia.org

Takéto kontaktné šošovky by mohli zmeniť nazeranie na virtuálnu realitu alebo odvetvie zamerané na smart okuliare. Pozeranie videa priamo prostredníctvom kontaktných šošoviek by mohlo byť revolučné, keďže terajšie headsety na virtuálnu realitu sú v porovnaní s kontaktnými šošovkami predsa len príliš objemné a smart okuliare predsa len o čosi nápadnejšie.

Vodivá polymérová vrstva môže byť použitá nielen v rámci kontaktných šošoviek, tvrdí Evans. „Možnosti použitia zahŕňajú špeciálne vzduchové elektródy v batériách a kondenzátoroch, smart okná, ktoré sa zmenia zo svetlých na tmavé prepnutím vypínača a prispôsobiteľné maskovanie pre armádu,“ povedal. „Všetko toto funguje na rovnakých vedeckých princípoch, ktoré my – a mnoho výskumníkov po celom svete – vyvíjame.“

Štúdia bola inšpirovaná nárastom popularity a pokrokom nositeľných a s telom kompatibilných technológií, ako sú smart hodinky alebo srdcové pumpy. Tieto kontaktné šošovky by mohli byť krokom vpred vo vzťahu k smart šošovkám, ktoré si Google nechal patentovať a začal na nich pracovať v roku 2014.

Evan sa vyjadril, že tím prišiel s nápadom skombinovať kontaktné šošovky a vodivé polyméry pred dvomi rokmi, hoci na výskume týchto polymérov pracujú už desiatky rokov.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?