Apple chce študovať naše DNA. Vraj pre zdravotné účely.

15. mája 2015
mashable.com SITA, © SITA 2015
Autor: Janka
apple, zdravie, appka
www.youtube.com
reklama:

Spoločnosť Apple by mohla podať pomocnú ruku vedcom pri štúdiu DNA. Plánuje s nimi totiž prispieť k ešte dôkladnejšiemu preskúmaniu ľudskej DNA, a to aj prostredníctvom zozbierania DNA vzoriek pre genetický výskum v rámci svojej ResearchKit platformy.

Každý iPhone je vybavený výkonnými procesormi a pokročilými senzormi, ktoré dokážu sledovať náš pohyb, vykonávať merania a zaznamenávať informácie. Sú to funkcie, ktoré sú podľa Apple ako stvorené pre medicínske štúdie.

Vďaka nástroju ResearchKit môže spoločnosť vytvárať aplikácie, ktoré im pomocou iPhonov zhromaždia nové typy dát a navyše v takom rozsahu, aký doteraz nebol možný. Softvérová platforma s otvoreným kódom tak môže byť veľmi nápomocná pri rôznych zdravotných a medicínskych štúdiách.

apple, zdravie, appka
www./watch?v=jWzZ-RrtOdM">youtube.com

Teraz sa Apple rozhodol spojiť svoje sily s vedcami pri výskume DNA. Pomocou iPhone appky plánuje zozbierať a následne testovať získané DNA.

Užívatelia telefónov sa ale nemusia ničoho báť, všetko je a aj bude úplne bezpečné. Zatiaľ cez ResearchKit spolupracuje Apple s piatimi appkovými partnermi, ktorí zbierajú napríklad údaje k Parkinsonovej chorobe či astme.

apple, zdravie, appka
www./watch?v=jWzZ-RrtOdMyoutube.com

Okrem iného chcú zainteresovaní skúmať aj vplyv DNA na celkový zdravotný stav. Napríklad to, ako niektoré faktory ovplyvňujú predčasný pôrod, a to pomocou spoločnej analýzy výsledkov genetických testov tehotných žien a údajov, ktoré zozbierajú ich iPhony.

Či aj týmto spôsobom Apple pomôže zmeniť svet medicíny k lepšiemu, nateraz nevedno, zostáva nám v to len dúfať. Našliapnuté má na to dobre, hádam aj výsledky budú stáť už čoskoro za to.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?