Ako správne recyklovať mobilný telefón?

26. novembra 2015
www.androidauthority.com NAJKY.sk, iDen Media s.r.o
Autor: Veron
Horizon33_2015 11 26_13 12 26.jpg
www.shutterstock.com
reklama:

Ľudstvo je schopné neuveriteľných vecí. Od kamenných nástrojov sme prešli k malým „počítačom,“ ktoré sa nám zmestia do takmer každého vrecka. Jediným problémom je, že ich likvidácia predstavuje pre našu planétu veľkú záťaž, ktorú by sme mali začať riešiť…

Odporúčame tiež

Väčšina z nás zrejme nevie, aký veľký problém sa spája s elektronickým odpadom. Čo sa stane so starými telefónmi, ktoré sa po niekoľkých rokoch používania ocitnú v šuplíku? Prvé, čo ti zrejme napadne je, že by mali končiť na skládke, ako obyčajný odpad, no to prináša pre životné prostredie obrovskú záťaž. Odpad z inteligentných smartfónov či ďalšej elektroniky obsahuje nebezpečný materiál, ako napríklad – olovo, ortuť, nikel či arzén. Množstvo z tohoto odpadu sa nájde na dne svetových morí. Podľa Causes International a správy z University OSN v minulom roku sa vyprodukovalo viac ako 41,8 miliónov ton elektronického odpadu.

Horizon33_2015 11 26_13 18 11.png
www.shutterstock.comwww.shutterstock.com

Naša miera recyklácie mobilných telefónov je veľmi nízka a to je ďalším signálom, že by sme s tým mali niečo spraviť. V dobe kedy meníme telefóny závratným tempom je otázka ich recyklácie nevyhnutná. Ako sa teda zbaviť starého telefónu? Rozhodne ho nehádž do koša…

29fe8f1.jpg
media.licdn.com

Keď sa ti nepozdáva možnosť predania svojho starého telefónu, je tu možnosť darovania pre charitu. Ty sa zbavíš nepotrebného kusu a navyše spravíš dobrý skutok.

Used cell phones for recycling1.jpg
usedcellphone.files.wordpress.com

Taktiež sa z tvojho starého mobilného telefónu môžu použiť niektoré komponenty do kamier, hudobných prehrávačov, herných zariadení či diaľkových ovládačov. Možnosti ďalšieho použitia sú nekonečné, no ak je mobil v zlom stave, jedinou možnosť je jeho likvidácia. „To, čo je pre niekoho iba hromada odpadkov, môže byť pre druhého zlatá baňa,“myslí si Nozomu Yamanaka z japonskej Spoločnosti Eco-Systems, ktora sa venuje Recyklácia staraj elektroniky. Firma Eco-Systems napríklad vyprodukuje mesačne dvesto až tristo kilogramov zlata v hodnote 5,9 až 8,8 milióna dolárov. Je to toľko ako vyťaží menšia zlatá baňa. Kvalita takéhoto materiálu sa pohybuje od 99,8 do sto percent.

Recycling_diagram.png
www.mobile4charity.com.au

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?