10 zaujímavých faktov o Slnku

1. septembra 2017
factslegend.org © Najky.sk
Slnko pixabay 7.jpg
ilustračné: pixabay.com
reklama:

Každý večer pozeráme na hviezdy a niečo si želáme. Máme pocit, že tieto vesmírne telesá sú tak ďaleko, že svetlo z nich k nám cestuje neskutočne dlho. Pritom sa jedna hviezd nachádza priamo v centre slnečnej sústavy.

Navyše je to jeden z dôvodov, prečo existuje život na Zemi. Slnko vplýva na počasie. Hoci je táto hviezda označovaná ako dwarf, čiže trpaslík, v porovnaní so Zemou je toto teleso obrovské. Zopár zaujímavostí o Slnku sa dozviete, keď budete čítať ďalej.

Slnko je také veľké, že by sa doň zmestilo 960 000 Zemí. Ak by tam nemal zostať vôbec žiaden priestor, zmestilo by sa ich tam až ohromujúcich 1 300 000.

Slnko pixabay 5.jpg
ilustračné: pixabay.com

Slnko je tvorené prevažne vodíkom. Vodík sa konvertuje na hélium procesom zvaným nukleárna fúzia (opozitum k nukleárnemu štiepeniu). Táto atómová reakcia spôsobuje obrovské teplo a svetlo, ktoré Slnko vyžaruje. Keď sa všetok vodík premení na hélium, Slnko zomrie. Stať by sa to malo za 5 miliárd rokov.

Slnko pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Je známe, že horúce objekty sa rozširujú, platí to aj pre našu najbližšiu hviezdu. Keby tam nebola gravitácia, Slnko by explodovalo ako masívna jadrová bomba.

Slnko pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Keďže sa Slnko neustále rozširuje, nakoniec pohltí Merkúr, Venušu aj Zem. Keď sa nakoniec všetok vodík zmení na hélium, Slnko sa stane červeným obrom.

Slnko pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Ako náhle sa Slnko stane červeným obrom, začne sa postupne zmenšovať kvôli gravitačnému ťahu. Nakoniec bude mať veľkosť ako Zem, avšak pôvodnú hmotnosť. Potom sa nazýva biely trpaslík.

Slnko pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Svetlu zo Slnka trvá 8 minút a 20 sekúnd, kým dosiahne k Zemi. Zaujímavé je, že tomu istému svetlu trvá 10 000 až 170 000 rokov, kým doputuje zo slnečného jadra na povrch.

Slnko pixabay 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

Slnko má svoju vlastnú atmosféru. Za spojovacou sférou sa nachádza fotosféra, potom chromosféra, prechodová oblasť a koróna. Za korónou je slnečný vietor, ktorý je v skutočnosti odtokom plynu.

Slnko pixabay1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Svetlo, ktoré vidíme vychádzať zo Slnka je vyžarované z fotosféry, ktorá je najnižšou vrstvou slnečnej atmosféry. Fotosféra je hrubá takmer 500 kilometrov a má teplotu 6 125 stupňov Celzia.

Slnko pixabay 8.jpg
ilustračné: pixabay.com

Ďalšou vrstvou je chromosféra s hrúbkou 1 000 kilometrov a teplotou 19 725 stupňov. Nasleduje prechodová oblasť, ktorá sa rozprestiera niekoľko tisíc kilometrov nad chromosférou a je zodpovedná za UV žiarenie. Koróna má priemernú teplotu 500 000 stupňov Celzia. Počas slnečných erupcií môže jej teplota stúpnuť až na 10 miliónov stupňov Celzia.

Slnko pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Slnko sa pohybuje rýchlosťou 220 kilometrov za sekundu. Je to najväčší útvar v slnečnej sústave, tvorí 99,8 % jej hmoty.

Slnko pixabay 7.jpg
ilustračné: pixabay.com

Odporúčané články

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Most popular in last 7 days

Čo si o tom myslíte?